مسابقات هک و نفوذ

در این بلاگ درباره مسابقات هک و نفوذ، امنیت شبکه و نرم‌افزار صحبت می‌شود

مسابقات هک و نفوذ

در این بلاگ درباره مسابقات هک و نفوذ، امنیت شبکه و نرم‌افزار صحبت می‌شود

به نام خدا
CTF‌ - Capture The Flag یا مسابقه گرفتن پرچم، یک مانور شبیه‌سازی شده در فضای سایبری است که در آن هکرها به مقابله با یکدیگر می‌پردازند. در این مسابقه هر تیم تلاش می‌کند از مواضع از پیش تعیین شده در رایانه یا شبکه اختصاصی‌اش دفاع کند. در عین حال به طور همزمان سعی می‌کند که با گذر از سد امنیتی سایر تیم‌ها، پرچم خود را در سیستم‌های آنها نصب کند. هدف از رقابت‌های CTF که طرفداران و علاقه‌مندان بسیاری دارد، فرهنگ‌سازی در زمینه امنیت فضای تبادل اطلاعات، آگاهی‌رسانی در زمینه مخاطرات موجود در فضای اینترنت و شناخت نقاط ضعف و قوت سامانه‌ها و نرم‌افزارهای امنیتی، سیستم عامل‌ها و نرم‌افزارها است. در این بلاگ قصد داریم ضمن آموزش برخی از مهارت‌های لازم برای شرکت در این رقابت‌هاُ اخبار مربوط به این رقابت‌ها را پوشش دهیم.

بایگانی
  • ۰
  • ۰

پنهان‌نگاری ۲۰ امتیاز

در این سوال ساده که ۲۰ امتیاز هم بیشتر نداشت یک متن ساده داده شده بود. پیام پنهان در این متن از کنار هم قرار دادن حرف اول کلمات به دست می آید.

Susan eats truffles. Under pressure, that helps everything before Owning Major Bullwinkle.

Set Up the bOMB.


پیداکردن محل قرار دو مجرم ۱۰۰ امتیاز

دو شخص تحت تعقیب به منظور تعیین محل قرار خود این عکس را بین خود رد و بدل کرده‌اند. با پیدا کردن محل قرار، ماموران نیروی انتظامی را در دستگیری این دو مجرم کمک کنید.

در سوال دوم هم که ۱۰۰ امتیازی بود به راحتی می‌شد در تگ‌های عکس داده شده طول و عرض جغرافیایی میدان آزادی را یافت و جواب در واقع azadi square بود.

کافی است این عکس را با یک نرم‌افزار ویرایش متن همانند notepad باز نمایید در تگ‌های این عکس دو تگ زیر دیده می‌شود:

 <exif:GPSLongitude>51.338178</exif:GPSLongitude>  
 <exif:GPSLatitude>35.699767</exif:GPSLatitude>

کافی است در سایتی نظیر گوگل مپ این موقعیت را جستجو کنید. آنچه خواهید یافت مشابه تصویر زیر است:

میدان آزادی


اطلاعات محرمانه ۲۰۰ امتیاز

مدتی قبل یکی از کارمندان شرکت گسترش امنیت به دلیل افشای اطلاعات محرمانه‌ی این شرکت توبیخ شد. به همین دلیل کارمندان بخش امنیت این شرکت، تمام فعالیت‌های این شخص را زیر نظر گرفته‌اند. در چند روز اخیر این شخص چندین ایمیل که به هرکدام از آن‌ها یک عکس ضمیمه شده را ارسال کرده است. این ایمیل‌ها در نظر کارمندان بخش امینت مشکوک آمد و تمام عکس‌های ارسال شده توسط این شخص را جمع آوری کرده‌اند تا آن‌ها را تحلیل کنند. متخصص پنهان‌نگاری این بخش چند روزی به مرخصی رفته است به همین دلیل مسئول این بخش از شما خواسته تا اطلاعات نهفته شده در این عکس‌ها را بدست آورید.

تعدادی عکس به ما داده شده است تا آن‌ها را تحلیل کنیم. با مشاهده‌ی عکس و همچنین محتویات درون آن اطلاعاتی بدست نمی‌آید. به منظور بررسی وجود اطلاعات در هرکدام از این عکس‌ها با استفاده از ابزارهای خاص (برای مثال jphide,outguess) می‌توان از ابزار stegdetect1 استفاده کرد. با اجرای دستور زیر هیچ اطلاعاتی درون این عکس‌ها تشخیص داده نمی‌شود.
Stegdetect.exe *.jpg
نکته: این ابزار یک واسط گرافیکی نیز دارد که با استفاده از آن هم می‌توان به تحلیل عکس‌های مختلف پرداخت.
با افزایش حساسیت (با استفاده از پارامتر -s) و اجرای دستور زیر:
Stegdetec.exe –s 10 *.jpg
خروجی زیر مشاهده می‌شوند:
1.jpg : negative
2.jpg : negative
3.jpg : jphide(**)
4.jpg : negative
5.jpg : negative
6.jpg : negative
7.jpg : negative
که نشان می‌دهد در عکس شماره‌ی 3 با استفاده از ایزار jphide2 اطلاعاتی قرار داده شده است. بنابراین با استفاده از این ابزار اطلاعات نهفته شده در این عکس را استخراج می‌کنیم.
Flag: Information will be sent tomorrow at eigth o'clock

پرچم را بیاب ۲۰۰ امتیاز

در متن فایل داده شده به نظر اطلاعاتی وجود ندارد. چند(!!) عکس در این فایل وجود دارد که پرچم در یکی از آنها نهفته است

راه حل:  یک عکس در این متن وجود دارد که با پاک کردن آن یک عکس دیگر در زیر آن مشاهده می‌شود، پرچم متن نوشته شده در این عکس می‌باشد. روش دیگری برای پی بردن به وجود عکس دیگری در این فایل باز کردن آن بوسیله‌ی winrar می‌باشد که ساختار فایل را نشان می‌دهد. در دایرکتوری word/media تمام عکس‌های استفاده شده در فایل docx نشان داده می‌شود که در اینجا دو عکس وجود دارد که یکی از آن‌ها مقدار پرچم می‌باشد. خواندن این مطلب هم می تونه کمک کنه.
Flag: Winrar Can Open Docx Fileنظرات (۲)


حاجی steg100 اطمینان داری Azadi  میشه 
من azadi azadi tower azadi square همه اینا رو تست کردم جواب نداد!!!
ببخشید میشه راه لینوکسی برای سوال اطلاعات محرمانه رو بگید؟(منظورم ابزار های معادل لینوکسیش)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی